زغال قلیان باید سیاه و براق باشد . هنگام شکستن صدایی شبیه به صدای فلز داشته باشد . در صورتی که در هنگام سرخ شدن زغال روی پیک نیک یا گاز با تکه تکه شدن یا پریدن تکه های ذغال به اطرف مواجه شدین علت آن این است که عمل گازگیری به صورت کامل انجام نشده است . اما به صورت کلی زغال خوب دارای ویژگی های زیر است :

  1. زغالی خوب است که زود سرخ شود و سریع قابل استفاده شود .
  2. از دیگر ویژگی های مهم زغال خوب باید با دیر خاموش شدن آن اشاره کرد .
  3. زغال بد بو نباشد یا به عبارت دیگر بوی بدی نداشته باشد زیرا اگر زغال قلیان از چوب مناسب تهیه شده باشد دارای بوی مناسب است .
  4. زغالی خوب است که دارای حرارت کافی باشد .
  5. از دیگر مواردی که میتوان تشخیص داد که آیا زغال ، زغال مرغوبی هست یا خیر می توان به نداشتن خاکستر آن اشاره کرد .
  6. بعلاوه زغالی مناسب قلیان است که کمتز ار ۲۰ دقیقه آتش بگیرد .
  7. زغال مناسب قلیان باید بالای ۳ الی ۵ دقیقه روشن بماند و خاموش نشود . همچنین زغال نباید برای روشن ماندن نیاز به باد زدن داشته باشد .

بهترین زغال قلیان چیست ؟

زغال مناسب قلیان یا به صورت فشرده یا به صورت تهیه شده از چوب درختان مرکبات تهیه و به بازار عرضه می شود . بهترین نوع زغال برای استفاده از آن به عنوان زغال قلیان زغال چوب درخت مرکبات است . از مرغوب ترین نوع زغال در ایران می توان به زغال درخت پرتغال و لیمو اشاره کرد که دو نوع مچی و سکه ای آن در بازار در دسترس است . همچنین در آخرین رده میتوان به زغال اکالیپتوس، زغال انجیر و بلوط فشرده اشاره کرد .

زغال لیمو مخصوص قلیان :

یکی از بهترین نوع زغال در کشور است که از چوب درختان مرکبات به خصوصی لیمو بدست می آید . از مهم ترین ویژگی هایی که این زغال دارد می توان به بدون بو بودن آن همچنین اینکه باعث سردرد نمی شود و مدت زمانی بیشتری نسیت به سایر زغال ها روشن می ببرد اشاره کرد . اصلی ترین دلیلی که این زغال برای قلیان استفاده می شود آرام و یکنواخت سوختن آن است و نسبت سایر زغال ها گاز سمی کمتری تولید می کند .

زغال فشرده مخصوص قلیان :

از این نوع زغال به عنوان زغال دوست دار طبیعت یافت می شود علت این صفت که به این زغال نسبت داده شده نحوه تشکیل و تولید این زغال است . شاید جالب باشد بدانید این زغال از ضایعات و مواد دور ریختنی تولید می شود . مواد تشکیل دهنده این زغال عمدتا خاک اره ، خاک زغال و پوست گردو است که با توجه به نوع و کیفیت زغال درصد های آن متغیر است اما به طور معمول این نوع زغال از ۷۰ درصد خاک اره ، ۲۵ درصد خاک زغال و ۵ درصد پوست گردو تولید شده است . این نو زغال از کیفیت پایین تری نسبت به زغالی که در بالا معرفی شد برخورددار است اما به دلیل قیمت مناسب تر و دوام بیشتری که دارد این نوع زغال نیز دارای طرفداران خاص خودش است .